Schoolexamen en centraal examen
Bij een vak met een centraal examen is het eindcijfer het gemiddelde van het cijfer voor het schoolexamen en dat voor het centraal examen. Liggen die twee bij elkaar in de buurt? Hier staat het voor heel Nederland, per afdeling en per vak, van 2012 tot en met 2025.
Per afdeling
Gemiddeld schoolexamencijfer min gemiddeld cijfer voor het centraal examen, over alle vakken met een centraal examen, gewogen naar het aantal leerlingen per vak. Boven de stippellijn was het schoolexamen hoger, eronder het centraal examen. Voor 2020 zijn er hier (nog) geen gegevens; in 2020 waren er geen centrale examens.
| Examenjaar | vwo | havo | vmbo-gl/tl | vmbo-kb | vmbo-bb | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SE | CE | SE | CE | SE | CE | SE | CE | SE | CE | |
| 2025 | 6,65 | 6,46 | 6,35 | 6,34 | 6,42 | 6,39 | 6,44 | 6,44 | 6,43 | 6,71 |
| 2024 | 6,62 | 6,60 | 6,32 | 6,43 | 6,43 | 6,38 | 6,43 | 6,47 | 6,42 | 6,68 |
| 2023 | 6,61 | 6,55 | 6,30 | 6,34 | 6,41 | 6,40 | 6,40 | 6,37 | 6,38 | 6,59 |
| 2022 | 6,61 | 6,42 | 6,26 | 6,25 | 6,37 | 6,23 | 6,31 | 6,21 | 6,35 | 6,57 |
| 2021 | 6,67 | 6,48 | 6,31 | 6,31 | 6,40 | 6,27 | 6,34 | 6,21 | 6,38 | 6,61 |
| 2019 | 6,67 | 6,52 | 6,35 | 6,34 | 6,47 | 6,37 | 6,42 | 6,35 | 6,40 | 6,74 |
| 2018 | 6,68 | 6,55 | 6,36 | 6,35 | 6,50 | 6,33 | 6,45 | 6,32 | 6,43 | 6,71 |
| 2017 | 6,67 | 6,54 | 6,36 | 6,33 | 6,52 | 6,37 | 6,46 | 6,35 | 6,44 | 6,82 |
| 2016 | 6,68 | 6,52 | 6,37 | 6,40 | 6,51 | 6,40 | 6,45 | 6,35 | 6,44 | 6,68 |
| 2015 | 6,68 | 6,56 | 6,36 | 6,35 | 6,50 | 6,50 | 6,44 | 6,32 | 6,42 | 6,70 |
| 2014 | 6,67 | 6,44 | 6,37 | 6,36 | 6,48 | 6,40 | 6,43 | 6,30 | 6,42 | 6,66 |
| 2013 | 6,64 | 6,59 | 6,34 | 6,47 | 6,47 | 6,27 | 6,43 | 6,27 | 6,43 | 6,61 |
| 2012 | 6,65 | 6,40 | 6,32 | 6,30 | 6,48 | 6,28 | 6,43 | 6,30 | 6,43 | 6,57 |
De verschillen zijn klein: meestal minder dan twee tiende. Op het vwo ligt het schoolexamen elk jaar hoger, en in de meeste jaren is het verschil daar het grootst: in 2025 was het 0,19. Op de havo lagen ze in 2025 gelijk op (6,35 tegen 6,34). Op vmbo-bb is het andersom: daar is het centraal examen elk jaar hoger dan het schoolexamen.
Per vak
Verschil tussen het gemiddelde cijfer voor het schoolexamen en dat voor het centraal examen. Alleen vakken met minstens 500 leerlingen. De vaknamen zijn die van DUO.
Over deze cijfers
De gegevens komen van DUO (examenkandidaten en examencijfers). DUO publiceert per vak het gemiddelde cijfer voor het schoolexamen, het centraal examen en de cijferlijst. Voor deze pagina zijn die opgeteld tot gemiddelden voor heel Nederland, gewogen naar het aantal leerlingen. De originele bestanden van DUO kun je downloaden bij Ruwe data. Uit dezelfde bron komen de slagingspercentages. De n-termen en de andere gegevens van het centraal examen per vak staan bij Per vak.
Alleen de gegevens van leerlingen met zowel een schoolexamen- als een centraal-examencijfer tellen mee. Als er in een groep minder dan vijf leerlingen zijn, geeft de database geen exact getal voor het aantal leerlingen en dus nemen we die niet mee. De cijfers van 2025 noemt DUO nog voorlopig; als er een definitieve versie komt, worden ze bijgewerkt.